Nokia: Från strategi till implementation: Så bygger man ett DDoS försvar som fungerar i praktiken

Att förstå hotbilden är en sak. Att bygga DDoS skydd som fungerar stabilt i en levande nätverksmiljö är något helt annat.

Att förstå hotbilden är en sak. Att bygga DDoS skydd som fungerar stabilt i en levande nätverksmiljö är något helt annat.

Det är ofta här utmaningarna börjar.

Många organisationer förstår att de behöver stärka sitt DDoS skydd. Men när det handlar om praktiska beslut – vilka åtgärder som ska prioriteras först, hur dessa åtgärder passar in i den befintliga miljön och hur de ska operationaliseras över tid – blir diskussionen betydligt mer komplex.

Att börja med rätt frågor

Ett effektivt försvar börjar inte med att välja teknik.

Det börjar med att förstå vad som faktiskt är kritiskt. Vilka tjänster måste alltid vara tillgängliga? Vilken nivå av störningar är acceptabel? Och vilka beroenden finns mellan olika delar av infrastrukturen?

Dessa frågor kan låta självklara, men i praktiken hanteras de inte alltid fullt ut. Utan den förståelsen blir det mycket svårare att prioritera rätt och investera i de områden som ger störst operativ effekt.

Arkitektur som gör skillnad

När riktningen är tydlig blir arkitekturen avgörande.

I många moderna miljöer är de mest effektiva försvarsmodellerna de där synlighet, analys, beslutsfattande och respons är tätt integrerade. Själva nätverket spelar en mer aktiv roll genom att hjälpa organisationer att upptäcka avvikelser snabbare och genomföra mitigering mer precist.

Det betyder inte att allt ska ske på en plats. Tvärtom. Det handlar om att placera rätt funktioner i rätt delar av miljön, så att skyddet fungerar tillsammans med nätverkets verklighet istället för runt den.

Lösningar som Nokia Deepfield Defender speglar detta arbetssätt genom att kombinera djup nätverkssynlighet, realtidsanalys och mitigering som stödjer snabb och precis respons. I stora och verksamhetskritiska nätverksmiljöer kan det göra en betydande skillnad för tjänsternas kontinuitet under ett angrepp.

Automatisering som en nödvändighet

Automatisering är en annan avgörande del av modernt DDoS försvar.

Inte som något som är “bra att ha”, utan som ett krav för att kunna hålla jämna steg med attacker som utvecklas snabbt. När attackbeteenden förändras på några sekunder måste responsmekanismer kunna anpassa sig lika snabbt.

Samtidigt måste automatisering styras. Tydliga policys, övervakning och förtroende för hur systemen beter sig under olika förhållanden är alla nödvändiga delar. Målet är inte okontrollerad automatisering, utan policystyrd automatisering som förbättrar responshastigheten samtidigt som onödig risk begränsas.

nLogic som rådgivande partner

Det är ofta i detta skede som nLogic blir mest involverat.

Vi arbetar nära kunder för att omsätta krav till lösningar som fungerar i verklig drift. Det innebär inte bara att välja teknik, utan också att säkerställa att den integreras effektivt, används på rätt sätt och underhålls över tid.

Vår roll är att bidra med erfarenhet från liknande miljöer, hjälpa till att undvika vanliga fallgropar och koppla tekniska beslut till operativa resultat. Tillsammans med partners som Nokia kan vi hjälpa kunder att bygga vidare på beprövad teknik anpassad för stora nätverksmiljöer – inte bara i teorin, utan i praktiken.

En process som egentligen aldrig tar slut

DDoS skydd är inte något organisationer implementerar en gång och sedan betraktar som färdigt.

Hot utvecklas, trafikmönster förändras och verksamheter förändras. Därför måste även skyddet utvecklas.

Målet är inte att hitta en perfekt statisk lösning, utan att bygga en struktur som kan anpassas över tid. Organisationer som lyckas är de som ser DDoS robusthet som en kontinuerlig förmåga – där teknik, processer och expertis arbetar tillsammans hela tiden.

Det är också här nära samarbete mellan verksamhet, teknik och rådgivande partners gör störst skillnad.

Webinar: An Introduction to Nokia, Building More Robust and Scalable Networks


Bli med på webinar den 29 maj kl. 09.00–09.45 och få en introduktion till Nokia samt hur samarbetet mellan nLogic Group och Nokia skapar strategiska fördelar inom IP, optiska nätverk, datacenter och PON.

Kontakta oss för mer information.